Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

unique-wellness.pl | 29 stycznia 2023

Scroll to top

Top

Idealne płytki łazienkowe, czyli jakie?

Idealne płytki łazienkowe, czyli jakie?
damian
  • On 31 stycznia 2021
  • http://unique-wellness.pl

Mogłoby się wydać, że dobieranie płytek do łazienki jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym różnie. Bogactwo i różnorodność asortymentu z jednej strony jest ogromną zaletą, a z drugiej pewnym utrudnieniem – jedne płytki zdają się być piękniejsze od drugich. Czas najwyższy poznać pomysły i inspiracje, które ułatwią wybór odpowiednich płytek do łazienki.

Wybierając płytki łazienkowe, zacznij od podstaw

Walory estetyczne w przypadku płytek łazienkowych są bardzo ważne, ale na uwadze trzeba mieć też inne parametry. Kierowanie się samym wyglądem nie jest dobrym rozwiązaniem. Jako że w tym pomieszczeniu panuje specyficzny mikroklimat, istotne będzie to, aby płytki cechowały się małą nasiąkliwością. Będą narażane na bezpośrednie działanie wady i różnych płynnych zabrudzeń, dlatego muszą być odporne na zaplamienia, działanie środków chemicznych. W przypadku płytek podłogowych nasiąkliwość powinna wynosić maksymalnie 6%, a tych ściennych 10%. Kolejną kwestią Hebdzie to, aby płytki łazienkowe były antypoślizgowe – należy szukać tych oznaczonych symbolem R9 lub R10. Znaczenie ma również klasa ścieralności płytek – im wyższa, tym, lepiej, bo przekłada się to na mniejszą podatność na zarysowania. II klasa ścieralności będzie dobrym wyborem.

Z jakiego materiału wybrać płytki podłogowe do łazienki?

Płytki do łazienki mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego trzeba mieć to na uwadze przy ich wyborze. Do wykończenia podłogi wspaniale sprawdzają się płytki ceramiczne z gresu, niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Wynika to w dużej mierze z ich dużej twardości. Z kolei nieporowatość i zwarta struktura przeciwdziałają wchłanianiu wody i zabrudzeń w formie płynnej. Godne polecenia są płytki z gresu szkliwionego ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości i estetyczny wygląd. Ciekawym rozwiązaniem będą też płytki z terakoty do łazienki, które mają zbliżone właściwości do tych gresowych, są jednak bardziej nasiąkliwe i mniej twarde, bardziej odporne na uszkodzenia.

Płytki łazienkowe jasne czy ciemne, matowe czy z połyskiem?

W zależności od tego, w jaki sposób planujemy urządzić łazienkę, należy dobrać odpowiednie płytki, aby tworzyły one z resztą wyposażenia spójną całość aranżacyjną. W przypadku niewielkiego metrażu zaleca się wybierać jasne kafelki, aby optycznie powiększyć wnętrze, rozjaśnić je i nadać lekkości. Barwa i wzór wybranych płytek wpływa też na to, czy będą łatwe do utrzymania w czystości. W przypadku tych gładkich, w jednolitym kolorze, bardzo jasnych lub bardzo ciemnych, trzeba liczyć się większą widocznością na nich przetarć i innych drobnych uszkodzeń. Zdecydowanie lepszym wyborem będą płytki z nieregularnym wzorem, na których kurz i brud nie będzie tak bardzo rzucać się w oczy. Świetną opcją są płytki drewnopodobne, patchworkowe czy przypominające marmur. Modele ciemne i połyskujące będą trudniejsze w pielęgnacji, szybciej pojawiają się na nich oznaki zużycia. Te matowe wyglądają bardziej naturalnie, są uniwersalne. Uważać trzeba jednak na to, aby ich powierzchnia nie była zbyt porowata, co utrudni ich czyszczenie i utrzymanie w czystości.

Next Story

This is the most recent story.