Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

unique-wellness.pl | 25 marca 2023

Scroll to top

Top

Lustro do łazienki – jaki model wybrać?

Lustro do łazienki – jaki model wybrać?
damian
  • On 31 stycznia 2021
  • http://unique-wellness.pl

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. Owszem, lustro nie odgrywa w niej najważniejszej roli, ale jest funkcjonalną „wisienką na torcie”, bez której trudno wyobrazić sobie codzienną toaletę. Naturalnie lustro nie tylko ma służyć jako pomoc w trakcie golenia, ale ma też ładnie wyglądać. Jaki zatem wybrać model, by doskonale wpisywał się on w aranżację łazienki?

Gdzie zawiesić lustro?

Odpowiadając na pytanie zawarte w śródtytule: zdecydowanie nad umywalką. Jest to miejsce, przy którym wykonuje się codzienną toaletę, dlatego – od strony praktycznej – umiejscowienie tu lustra jest wręcz konieczne. Co więcej, w jego bliskiej okolicy można zamontować niewielkiej mocy oświetlenie. W przypadku wnętrz nowoczesnych może mieć ono formę minimalistycznej świetlówki. Z kolei w łazienkach klasycznych lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dedykowane, choć energooszczędne lampki łazienkowe.

Lustro łazienkowe – rola i zastosowanie

Dawniej lustro było traktowane wyłącznie jako rozwiązanie w pełni funkcjonalne. Dziś pomysł na lustro jest znacznie szerszy i obejmuje również kwestię aranżacyjną. Nie jest tajemnicą, że – pod względem stylistycznym – wpływa ono na zwiększenie optycznych rozmiarów łazienki. I właśnie dlatego bardzo często (w większych łazienkach) montuje się kilka luster, które – wisząc na przeciwległych ścianach – znacznie zwiększają optyczną przestrzeń pokoju. Jeśli łazienka jest relatywnie niewielka, warto postawić na jedno lustro, choć zaleca się, by jego powierzchnia była stosunkowo duża.

Z obramowaniem, czy bez?

Ciekawą propozycją stylistyczną są lustra łazienkowe bez obramowania. Sprawdzą się one zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach, w których stawia się na redukcję zdobień. Czasami też zamiennikiem obramowania jest tu ciekawie zaaranżowany frez, ukazany najczęściej w formie kilku gustownych pasków o zróżnicowanej szerokości. W bardziej klasycznych, łazienkowych wnętrzach, konieczne jest już zabudowanie luster o bardziej złożonym obramowaniu. W niektórych przypadkach ramy te mogą być nawet podświetlone! Bogato zdobione ramy (np. złocone) sprawdzą się wyłącznie w niektórych aranżacjach. Jedną z nich jest styl nowojorski, który emanuje przepychem i bogactwem dekoracji.

Pomysł na geometryczne lustro

Dość popularną formą luster łazienkowych, są modele oparte na klasycznych strukturach geometrycznych. Kwadrat, koło i prostokąt (najlepiej bez obramowania) sprawdzą się przede wszystkim w minimalistycznych wnętrzach skandynawskich. Opcjonalnie można też postawić na bardziej nieregularne kształty, które sprawdzą się zwłaszcza w ultranowoczesnej, modernistycznej stylizacji. Co ważne – taka aranżacja łazienki wcale nie musi mieć typowego, minimalistycznego charakteru.

Kilka słów podsumowania

Kształt i forma luster łazienkowych, jest zależna od wielu różnych czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście styl, w jakim została zaprojektowana dana łazienka. Odejście od tej formy jest nie tylko błędem aranżacyjnym, ale przede wszystkim rażącym i – niestety – wpadającym w oko niedopatrzeniem.

lavano.pl