Potrzebna Pomoc ?

Nasza Pomoc

Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy zadzwoń do nas, z przyjemnością Ci pomożemy.

Zadzwoń Teraz:

502-620-462

Efekt Jojo
Efekt Jojo

 

Efekt Jojo

Efekt jo-jo jest tym przed czym nasz portal chciałby ochronić ludzi, którzy zrzucają zbędne kilogramy, dlatego teraz napiszemy ogólne zasady ochrony przed powrotem do wysokiej wagi.

Czym jest efekt jo-jo?

Jest to nic innego jak proces tycia po okresie odchudzania. Jeśli go doświadczymy to najczęściej po odchudzaniu ważymy więcej niż przed. Zazwyczaj jest to około 20% zrzuconych kilogramów. Efekt ten powstaje z prostej przyczyny, deficyt kaloryczny jaki jest podczas diety redukcyjnej powoduje spowolnienie metabolizmu, i opróżnienie organizmu z glikogenu. Kiedy pozbędziemy się glikogenu szybko tracimy na wadze około 2 kg, jednak po zapewnieniu nadwyżki kalorycznej następuje hiperkompensacja i organizm magazynuje około 25% więcej glikogenu przez pewien okres czasu. Ponadto przy zwolnionym tempie metabolizmu nie trudno o nadwyżkę kaloryczną.

Obniżone tempo przemiany materii

Kiedy przechodzimy na dietę to najczęściej wiąże się to ujemnym bilansem kalorycznym, jeśli zbyt gwałtownie obniżamy podaż kalorii to nasz organizm włącza tryb awaryjny i stara się obniżać dzienny wydatek energetyczny, lepiej gospodaruje energią i siła faktu zużywa jej znacznie mniej. Kiedy wracamy do „normalnego systemu żywienia organizm przez jakiś czas nadal oszczędza energię, a naddatek zatrzymuje w postaci tłuszczu. Dlatego występuje właśnie powszechnie znany efekt jo-jo jest spowodowany zbyt gwałtownymi zmianami. Stopniowe obniżanie podaży energetycznej sprawia, że tracimy tłuszcz, a nie wodę i glikogen.

Jak zabezpieczyć organizm przed efektem jo-jo

Ważne jest aby zmiany w diecie wprowadzać stopniowo i nie gwałtownie. To sprawi, że uchronimy się efektem jo-jo. Najlepszym pomyłem jest po prostu zmiana systemu odżywiania na ten podany przez nas we wcześniejszych wpisach. Jeśli będziemy spożywać odpowiednie produkty 4 do 5 razy w ciągu dnia nasz organizm będzie mógł znacznie lepiej zarządzać energią, istotna jest nie tylko ilość kalorii, ale także indeks glikemiczny potraw oraz ich makro podział.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl